Nowoczesny stop

  • Blacha VMZINC® jest produktem wykonanym w procesie walcowania cynku z domieszką miedzi i tytanu. Ten nowoczesny materiał charakteryzuje się znakomitymi właściwościami mechanicznymi i fizycznymi, nadającymi się do zastosowań w budownictwie (dachy i elewacje, obróbki, systemy odprowadzania wód deszczowych). Dodatek miedzi pozwala na zwiększenie wytrzymałości na rozciąganie, a dodatek tytanu zwiększa odporność na pełzanie.

    Stop VMZINC® składa się z bardzo wysokiej jakości cynku ZI (cynk czysty w 99,995%) określonego normą EN 1179, z dodatkami tytanu i miedzi:
  alt

alt


  min. max.
tytan 0,06% 0,20%
miedź 0,08% 1,00%
aluminium   ≤ 0,015%


  • Europejska norma PN-EN 988 jest stosowana od 1997 roku w 18 krajach Europy (od 1997 obowiązuje również w Polsce). Norma ta narzuca bardzo surowe wymagania, zarówno pod względem składu produktu, jak też jego właściwości fizycznych, mechanicznych oraz odchyłek wymiarowych, co sprawia, że jest ona punktem odniesienia w skali międzynarodowej.
    Dbając o jakość VMZINC® wyprzedza obowiązujące standardy zawarte w PN-EN 988. Opracowany i stosowany od roku 2002 przez VMZINC® nowy znak jakości PREMIUMZINC®, spełnia surowsze wymagania i niektóre kryteria niż te określone w normie. Poza właściwościami wymiarowymi, mającymi głównie znaczenie dla produkcji systemów odprowadzenia wód deszczowych oraz składem chemicznym i właściwościami mechanicznymi, mającymi duże znaczenie dla półproduktów, przeprowadzane testy, których nie wymaga norma PN-EN 988, są ważne i interesujące dla dekarzy i blacharzy np.: próby zginania przy 4°C, próby płaskości i tłoczności (test Erichsena).