Historia VMZINC

Cynk: obecny od zarania dziejów

Cynk od wieków jest metalem powszechnie znanym na całym świecie. Już w starożytnej Grecji i Egipcie był stosowany do produkcji biżuterii oraz urn na prochy zmarłych. Później – w średniowieczu – w postaci metalu był wytwarzany w Chinach i Indiach. Do Europy cynk przybył u schyłku średniowiecza z Chin. Zatem warto, aby VMZINC przekazał ten szlachetny metal Azji, w nowszych, wzbogaconych formach i zastosowaniach.

  alt

 

VMZINC: bez mała 200 lat historii

 

Od momentu powstania w 1837 r. i przez ponad 170 lat swej działalności Société des Mines et des Fonderies de Zinc de la Vieille Montagne (Spółka Kopalni i Odlewni Cynku w Vieille Montagne) rozwijała i propagowała zastosowanie cynku w dekarstwie.
Cynk szybko zaczął odgrywać dominującą rolę, zwłaszcza podczas przebudowy Paryża pod okiem barona Haussmanna. W roku 1853 powstało Compagnie Royale Asturienne des Mines (Królewskie Asturyjskie Towarzystwo Kopalni). Prawie 140 lat później, w roku 1987, te dwa przedsiębiorstwa połączyły się, przyjmując nazwę Vieille Montagne France, która w roku 1993 weszła w skład grupy Umicore.

W 2017 roku VMZINC zostaje kupiony przez grupę Fedrus International.